Renovace unikátních veřejných hodin se světovým časem z Florence se chýlí ke konci

Renovace unikátních veřejných hodin se světovým časem z Florence se chýlí ke konci

 

Praha, 23. října 2023 – Unikátní plastika výtvarníka Rudolfa Svobody s kulovými hodinami a tabulí světového času dominovala prostranství u stanice metra Florenc od roku 1985. V roce 2020 musela být z bezpečnostních důvodů demontována poté, co servisní technici Technologií hlavního města Prahy při plánované obnově hodinového stroje zjistili rozsáhlou korozi hlavní konstrukce. Jako řešení opravy bylo zvoleno zhotovení její repliky s repasí obou unikátních ukazatelů času. Kompletní renovace celého díla v těchto týdnech spěje do finiše. Nová konstrukce je již usazena na svém místě, následně na ni byly instalovány hodiny. Podle plánu by měla plastika času v novém kabátě znovu sloužit Pražanům od poloviny listopadu.

 

„Nová konstrukce, kterou jsme na Florenci usadili pomocí jeřábu na konci září, je rozměrově i tvarově identická s originální plastikou. V uplynulých dnech byly do její horní části osazeny kulové pozlacené hodiny a na spodní část tabule ukazující čas v desítce světových metropolí. Oba ukazatele budou uvedeny do provozu s postupem dalších prací podle plánovaného harmonogramu,“ uvedl Tomáš Jílek, předseda představenstva THMP. „Věrnou repliku plastiky zhotovila zámečnická firma Jan Lang z Jaroměřic nad Rokytnou. Z Vysočiny do Prahy byla převážena vcelku jako nadměrný náklad a společně s instalací na místě zabrala tato náročná logistická operace celý den. Oba ukazatele času repasovala pražská firma Elektročas, která je i výrobcem původní tabule světového času,“ doplnil Jílek.

 

Souběžně s instalací konstrukce a osazením hodin probíhají dokončovací práce i na náměstíčku před vstupem do stanice metra Florenc. V průběhu září byl odstraněn dočasný asfaltový povrch a připraveny elektrické přípojky. Finální úpravou bude pokládka nové dlažby, kde se počítá se změnou spádování, aby se zabránilo shromažďování vody u plastiky a opakované korozi, která byla hlavní příčinou jejího předchozího havarijního stavu. Před uvedením do provozu bude ocelová konstrukce opatřena ještě antigraffiti nátěrem, který přispěje k prodloužení její životnosti.

 

––

 

THMP je správcem a servisním partnerem široké škály technologických zařízení v metropoli. Aktuálně zaměstnává téměř 300 zaměstnanců. Vlajkovou lodí společnosti je péče o síť veřejného osvětlení. Stará se také o městský kamerový systém, světelná signalizační zařízení, dopravní a telematické systémy, veřejné a věžní hodiny. Pro všechny technologie provozuje nonstop jednotný dispečink ke hlášení poruch a řízení servisních zásahů, kterých provede přes 25 tisíc ročně. THMP také nasvěcuje pražské památky, zajišťuje světelnou vánoční výzdobu a vánoční stromy. Nově se podílí na chytrých řešeních pro Prahu v oblasti e-mobility a fotovoltaických elektráren a obnovuje mobiliář na zastávkách MHD. Cílem THMP je fungující chytré město příjemné pro život obyvatel a jeho návštěvníků.

 

 

Kontakt pro média:
Simona Kopová
Technologie hlavního města Prahy, a.s.
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., +420 770 146 669

 

 

 

 

 

Joomla SEF URLs by Artio