REPORTÁŽ: Údržba slavnostního osvětlení na Týnském chrámu

Slavnostní osvětlení má Praha jedno z nejhezčích na světě. Aby fungovalo a správně svítilo, prochází pravidelnými kontrolami a opravami. Specialisté na slavnostní osvětlení Jakub a Martin nás s sebou vzali na pravidelnou revizi osvětlení Týnského chrámu.

 

Sešli jsme se v osm ráno v Celetné ulici před bočním vstupem do Týnského chrámu. Kuba a Martin   na místo přijeli s tranzitem, ve kterém mají veškeré potřebné vybavení. Protože se jedná o práci ve výškách, nechybí ani bezpečnostní přilby, či jistící popruhy. Všechno si pečlivě připravují, než se vydáme na věž chrámu zkontrolovat osvětlení. Jakub říká, že se vyplatí dobrá příprava, protože když byste něco zapomněli, čeká vás navíc zhruba 250 schodů dolů a zpátky nahoru.

 

Před půl devátou voláme paní, která má objekt na starosti, že jsme před branou, aby nám přišla otevřít. Jak se později dozvídám, pánové jsou při své práci odkázaní na majitele, či správce domů. Nelze si představit, že mají svazek klíčů, jako listovní doručovatelka. Proto je potřeba vše předem naplánovat, domluvit a připravit. Zároveň je na pražských střechách osvětlení, ke kterým se buď nelze dostat např. skrz půdu, nebo majitelé domů nechtějí přístup umožnit. V takovém případě si technici berou na místo zdvihací plošinu.

 

Vcházíme do Týnského chrámu, který v sobě ukrývá úžasnou atmosféru. Jeho stavba probíhala od poloviny 14. století do prvních desetiletí 16. století. Svou architekturou a vybavením patří mezi umělecky nejvýznamnější pražské kostely. Jeho západní průčelí tvoří dominantu Staroměstského náměstí. Chrámem procházíme k nenápadným dveřím. Za nimi se nachází schodiště, po kterém stoupáme vzhůru.

 

Už když vyjdeme na první ochoz kostela, vzpomenu si, jak Jakub dole u auta říkal, že důležité je nic nezapomenout, vracet se totiž nechcete. Na ochozu mi technici ukazují sérii reflektorů, u kterých kontrolujeme, zda všechny svítí. Jejich rozsvícení dopředu zajistili přes dispečink Technologií hl. m. Prahy. Samotný ochoz nabízí fantastický výhled na Prahu. Nejen směrem na Staroměstské náměstí a Pražský hrad, ale i do dalších stran. Například na Letenské sady, Národní divadlo, či Žižkov.

 

Po přestávce se vydáváme po dalších schodištích a žebřících. Dostáváme se na horní ochoz věže. V ten moment jsme výš, než návštěvníci protější věže Staroměstské radnice. I tady se nachází několik svítidel slavnostního osvětlení, které míří v noci na věž chrámu.

 

Při revizi pánové kontrolují všechna svítidla a kabeláž. Všechno funguje. Následuje proto čištění reflektorů pomocí košťátka, spreje na čištění „oken“ a hadříku. Některé reflektory jsou čistší, jiné špinavější. Jak se dozvídám, velmi záleží na tom, jak mají konkrétní věž v oblibě holubi.

 

Každé slavnostní osvětlení prochází revizí a údržbou jednou za dva roky podle harmonogramu, který zároveň určuje stupeň údržby a s tím spojené práce. Tentokrát se provádí jen lehčí údržba, ale v jiných cyklech probíhá například i výměna svítidel. Kromě zmíněných dvouročních prohlídek probíhají ještě pravidelné noční kontroly. Ve dvouměsíčním intervalu prochází každá nasvícená budova vizuální kontrolou. V případě, že při kontrole narazí technici na závadu, v následujících dnech jí odstraní. Zároveň pokud si při procházce Prahou všimnete, že některé svítidlo nesvítí, můžete jej nahlásit na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Kromě slavnostního osvětlení můžete na stejnou adresu hlásit i nefungující veřejné osvětlení.

 

Horní ochoz avšak není nejvyšším bodem, kde se nachází slavnostní osvětlení Týnského chrámu. Bereme si popruhy na jištění a lezeme věží po strmém žebříku až ke čtyřem věžičkám, které zdobí hlavní věž. Prostor stísněný a člověk musí být velmi obezřetný. Pomocí lan a karabin se neustále jistíme. Tuhle práci můžou dělat jen ti, kteří se nebojí výšek. Na druhou stranu přináší úžasné pohledy na Prahu. Z věží máte všechno takříkajíc na dosah a z jiných úhlů, než z běžných vyhlídkových míst.

 

Ač se to nezdá, kontrola jedné věže nám zabrala přes tři hodiny. Na prvním místě je totiž bezpečnost a pečlivost, proto není důvod nic uspěchat. Navíc jsou Jakub s Martinem jediní, kteří se o slavnostní osvětlení pravidelně starají. Pokud by nějakou věc zanedbali, přidělali by práci sami sobě pro příště.

 

Kontrolou svítidel na věži práce nekončí. Teď je ještě zapotřebí zkontrolovat slavnostní osvětlení, které na Týnský chrám svítí z okolních domů. Podobně probíhají kontroly a údržby na všech objektech, kde mají osvětlení ve správě Technologie hlavního města Prahy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Joomla SEF URLs by Artio