Spolupráce UMPRUM a THMP a.s. – studentský design parkového svítidla

Jako správce největší osvětlovací soustavy veřejného osvětlení v zemi se potýkáme s nedostatkem vhodných typů svítidel pro obnovu veřejného osvětlení. Vyhovět všem nárokům z hlediska funkce, kvality a bezpečnosti, snadné údržby, připravenosti pro sofistikované řídicí soustavy budoucnosti a estetiky, a to vše zároveň, není jednoduché.

 

Nelehký úkol pro svou diplomovou práci si vybral talentovaný student Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze Radek Brezar. Ve své diplomové práci se zaměřil na design parkového svítidla určeného pro okrajové části Prahy a odborným konzultantem mu přitom byla THMP. „Zastávám názor, že historické centrum si musí zanechat svůj charakter. Osvětlení bereme jako samozřejmost a málokdo si ho všímá. Přitom obyčejné lampy velmi ovlivňují městské prostředí,“ říká Brezar.

 

Stožáry veřejného osvětlení podle Brezara vždy dotvářely unikátní atmosféru jednotlivých městských čtvrtí. Ve své práci vychází z tradičního tvaru svítidla, tedy kruhu. Navrhl variabilní systém svítidla, které je možno montovat na vrchol stožáru nebo na výložník, jednotlivě  nebo ve dvojicích. Využívá typových LED modulů se směrovými optikami LEDiL, jejich umístění nepůsobí násilně, ale je součástí promyšlené tvarové kompozice.

 

Autor řeší i sladění designu svítidla s prvky městského mobiliáře (koše), reklamními panely a prvky městského informačního systému, které se běžně na stožáry veřejného osvětlení umísťují. „Design  /svítidla/ je přitom nevýrazný a koresponduje s vizuálním stylem běžného stožárového prostředí. Jednoduše se na ní potom umístí ukazatele a vše do sebe zapadne,“ doplnil.

 

Výsledkem je návrh svítidla veřejného osvětlení, který působí minimalisticky, hodí se do současného veřejného prostoru, respektuje ekologická hlediska i požadavky na budoucí technologie „smart city“. Všimli jste si například, že komunikační modul bezdrátového řízení může být integrován do zakončení stožáru? Těleso svítidla tak nemusí hyzdit žádné anténky nebo „bradavice“.

 

Prototyp byl krátce vystaven ve dvoře budovy UMPRUM. Vy se na něj můžete podívat alespoň na fotografiích níže.

 

 

 

Joomla SEF URLs by Artio
Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním a používáním souborů cookies