THMP pokračuje ve výstavbě stožárů veřejného osvětlení, ze kterých bude možné nabíjet elektromobily

THMP pokračuje ve výstavbě stožárů veřejného osvětlení, ze kterých bude možné nabíjet elektromobily

 

Praha, 9. února 2024 – Městský správce veřejného osvětlení, společnost Technologie hlavního města Prahy, pokračuje v přípravě infrastruktury pro budoucí zajištění veřejného dobíjení v metropoli. Nabíjecí infrastruktura vzniká na vybraných stožárech veřejného osvětlení, které jsou modernizovány na stožáry s možností nabíjení, tzv. EVR (Electric Vehicle Ready). Projekt je realizován v koordinaci se společností PRE distribuce a jejími pracemi na výměně kabelové sítě, což přináší významné finanční i časové úspory a snižuje zátěž pro každodenní život Pražanů v souvislosti se stavební činností v ulicích.

 

„Projekt synergické výměny kabelové sítě je aktuálně jediným projektem, který systémově řeší rozvoj pomalé nabíjecí infrastruktury v metropoli. Realizace projektu je naplánována do roku 2026, kdy mají Technologie hlavního města Prahy dokončit více než 1000 takzvaných EVR stožárů připravených pro jednoduchou instalaci pomalých nabíjecích stanic, vždy pro dva elektromobily. Násobeno dvěma nabíjecími body na každé nabíjecí stanici to reprezentuje více než 2000 nabíjecích míst,“ uvedl Michal Hroza, radní hlavního města Prahy pro oblast infrastruktury.

 

„Do konce roku 2023 jsme dokončili přípravu více než 200 EVR stožárů a k tomu jsme obnovili a zmodernizovali zhruba 650 dalších stožárů veřejného osvětlení v ulicích, kde se tato infrastruktura budovala. Jedná se například o lokality Kobylisy, Bohnice, Spořilov, Velká Ohrada nebo Háje. Práce byly zahájeny a pokračují na Černém mostě, ve Vršovicích, na Petřinách a Vinohradech. Celková vynaložená investice za rok 2023 představuje cca 200 milionů korun. Pro letošní rok 2024 je v plánu příprava dalších cca 200 EVR stožárů a obnova cca 700 standardních stožárů v dalších částech Prahy,“ řekl Tomáš Jílek, předseda představenstva THMP.

 

Kromě přípravy infrastruktury letos THMP plánuje osadit 100 míst vlastní nabíjecí stanicí a zahájit na nich provoz. První takové nabíjecí stanice společnost provozuje od ledna 2023 v rezidenční oblasti Prahy 2 na Vinohradech, kde mohou Pražané nabíjet výhodněji s čipem a registrací na www.prahanabiji.cz nebo jednorázově bez registrace. K dispozici je zde celkem 25 míst označených svislým i vodorovným dopravním značením, což značně zlepšuje jejich využitelnost pro nabíjení.

 

EVR stožáry s možností nabíjení mají v následujících letech zajistit dostatečnou kapacitu v systému pomalého nabíjení jako veřejné služby pro Pražany zejména v rámci rezidenčního parkování. Díky společnému využití výkopů při výměně distribučních kabelů PRE distribuce dochází současně k významným úsporám času, nákladů na rozkrytí a opětovné zakrytí chodníků a komunikací a také se minimalizují omezení, která Pražanům způsobují stavební práce v ulicích.

 

––

 

THMP je správcem a servisním partnerem široké škály technologických zařízení v metropoli. Vlajkovou lodí společnosti je péče o síť veřejného osvětlení, nasvěcuje také pražské památky a zajišťuje světelnou vánoční výzdobu a stromy. Dále se stará o městský kamerový systém, světelná signalizační zařízení, dopravní a telematické systémy, veřejné a věžní hodiny a obnovuje mobiliář na zastávkách MHD. Pro všechny technologie provozuje nonstop jednotný dispečink pro hlášení poruch a řízení servisních zásahů, kterých provede přes 25 tisíc ročně. THMP se podílí na chytrých řešeních pro Prahu v oblasti e-mobility a fotovoltaiky a působí jako městský obchodník s energiemi. Cílem THMP je fungující město příjemné pro život obyvatel a jeho návštěvníků.

 

 

Kontakt pro média:

Technologie hlavního města Prahy, a.s.
Simona Kopová
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., +420 770 146 669

 

 

 

 

 

 

Joomla SEF URLs by Artio